Spelling bee Winners

State Championship 2015-2016

Winner

IRENE MARY SHIBU - MARTHOMA RESIDENTIAL SCHOOL

First Runner Up

REHAAN AHMAD.S - MARTHOMA RESIDENTIAL SCHOOL

Second Runner Up

JONATHAN OOMEN GEORGE - MARTHOMA RESIDENTIAL SCHOOL

Winner

NAVA ANUP - DAWN INTERNATIONAL SCHOOL

First Runner Up

RITHIKA RAJ PILLAI - MARTHOMA RESIDENTIAL SCHOOL

Second Runner Up

JONATHAN VARGHESE - MARTHOMA RESIDENTIAL SCHOOL

Winner

AMEEN MEHTHAB E.A - JAMIA HASSANIA PUBLIC SCHOOL

First Runner Up

MINHA SALIM - JAMIA HASSANIA PUBLIC SCHOOL

Second Runner Up

AKSHITHA.S.PILLAI - MARTHOMA RESIDENTIAL SCHOOL

Winner

FATHIMA RUKZANA K.A - JAMIA HASSANIA PUBLIC SCHOOL

First Runner Up

VEENA PRAMOD - ST.PATRICKS ACADEMY

Second Runner Up

ESTHER SUSAN ABRAHAM - MARTHOMA RESIDENTIAL SCHOOL

Winner

SUMAYYA FAZIL - JAMIA HASSANIA PUBLIC SCHOOL

First Runner Up

JACOB JOSEPH ABRAHAM - MARTHOMA RESIDENTIAL SCHOOL

Second Runner Up

SUSAANA MINI MATHEWS - MARTHOMA RESIDENTIAL SCHOOL


State Championship 2016-2017

Winner

NIKHA VERONA PHILIP - MARTHOMA RESIDENTIAL SCHOOL

First Runner Up

ANGELINA HENRY - BHAVANS VIDYA MANDIR

Second Runner Up

JIA ANNA MATHAI.K - MARTHOMA RESIDENTIAL SCHOOL

Winner

RIYA ANN CHERIAN - BELIEVERS CHURCH RESIDENTIAL SCHOOL

First Runner Up

JONATHAN OOMMEN GEORGE - MARTHOMA RESIDENTIAL SCHOOL

Second Runner Up

JOSHUA SAJI VARGHESE - BELIEVERS CHURCH RESIDENTIAL SCHOOL

Winner

RISHAN THOMAS KURIAN - ST.JUDES GLOBAL SCHOOL

First Runner Up

MELISA VEEDON - MARIAN SENIOR SECONDARY SCHOOL

Second Runner Up

HARSHAPRADHA.R - BHAVANS VIDYA MANDIR ELAMAKKARA

Winner

MINHA SALIM - JAMIA HASSANIA PUBLIC SCHOOL

First Runner Up

SHARON ANNA JOHN - MAR BASELIOUS PUBLIC SCHOOL

Second Runner Up

JOANNE SARAH PAUL - Toc-H Public School

Winner

JACOB JOSEPH ABRAHAM - MARTHOMA RESIDENTIAL SCHOOL

First Runner Up

SREENIVAS.S - MARTHOMA RESIDENTIAL SCHOOL

Second Runner Up

ALAN MANU - BELIEVERS CHURCH RESIDENTIAL SCHOOL

Winner

ADITYA BALAKRISHNAN - MARTHOMA RESIDENTIAL SCHOOL

First Runner Up

ISHITA ELYZA JOGI - MAR BASELIOUS PUBLIC SCHOOL

Second Runner Up

REEBAS FATHIMA - JAMIA HASSANIA PUBLIC SCHOOL


State Championship 2017-2018

Winner

AARON KURIAN MATHAI - MAR BASELIOUS PUBLIC SCHOOL

First Runner Up

ANGELA ELSA SANTHOSH - MARTHOMA RESIDENTIAL SCHOOL

Second Runner Up

DEVATHARA.P.ANEESH - BELIEVERS CHURCH RESIDENTIAL SCHOOL

Winner

AMAL GEORGY ANISH - MARTHOMA RESIDENTIAL SCHOOL

First Runner Up

SRI LAASYA - MARTHOMA PUBLIC SCHOOL

Second Runner Up

FIZA FAISAL - BHAVANS VIDYA MANDIR ELAMAKKARA

Winner

KRIPA.I.VARGHESE - MULAMOOTTIL CENTRAL SCHOOL

First Runner Up

KARTHIK.S - BHAVANS VIDYA MANDIR ELAMAKKARA

Second Runner Up

NANDAKISHOR.S - BHAVANS VIDYA MANDIR ELAMAKKARA

Winner

ABIGAIL M.S - MARIAN SENIOR SECONDARY SCHOOL

First Runner Up

KATHLEEN RACHEL THOMAS - Toc-H Public School

Second Runner Up

ALAN GEORGE CHERIAN - BELIEVERS CHURCH RESIDENTIAL SCHOOL

Winner

NAVANEET.V.KUMAR - MARTHOMA RESIDENTIAL SCHOOL

First Runner Up

Anriya Alex - ST.JUDES GLOBAL SCHOOL

Second Runner Up

HANNATH.C.SHABEER - JAMIA HASSANIA PUBLIC SCHOOL

Winner

SAMEEH AHAMED - HOLY INNOCENTS PUBLIC SCHOOL

First Runner Up

NIVEDITA.P.KUMAR - MARTHOMA RESIDENTIAL SCHOOL

Second Runner Up

Samuel George Thomas - ST.JUDES GLOBAL SCHOOL